Pozdrav

Pozdravljamo sve naše posetioce / čitaoce. Naravno i naručioce. :)
U ovom blogu možete da pratite naš rad. Opis proizvodnje zdrave hrane, biohrane.
Nalaziti primere dobre prakse proizvodnje, pripreme zdrave hrane.

Biće tu i nekoliko recepata i još nekih interesantnih zapisa.

8. 11. 2014.

Novembarski radovi u bašti

šolja čaja
Verovatno u ovom mesecu su aktivnosti najmnogobrojniji. Radovima u mnogome olakšavamo prolećne aktivnosti i dobijemo na uštedi vremena, kojeg nikad dosta u proleće.

Vreme je da uz šoljicu čaja sednemo i dobro pregledamo ponude za sledeću godinu. Vreme je da  planiramo / odlučimo / naručimo vrste povrća, cveća koje želimo uzgajati sledeće sezone.

Umnožavanje


Ako imamo afričku ljubičicu, vreme je  da otkinemo (odsečemo) nekoliko listova, zasadimo u saksiju i smestimo na toplo mesto, bez direktnog sunca.

Sada je vreme da saksiju sa zumbulom postavimo u hladniju prostoriju, bez direknog sunca ali na svetlo. Vreme je u saksijsku zemlju posejati seme ciklame, da bi do sledeće zime dobili predivan cvetni žbun.


Orezivanje


Krajem novembra je vreme za orezanje listopadnih drva i žbunjeva, voćke. Poželjno je mulčiranje ovih orezenih biljaka, radi zaštite od jakih mrazeva.

Sadnja


Sadnja drveća
Jesenja sadnja voćaka i grmova je već od davnina vrši se pri kraju novembra. Znači uradićemo to ako smo predvideli planom za baštu / porodicu za predstojeće godine. Nakon sadnje poželjno je vezati za kolac (protiv opterećenja od jakih vetrova), dobro zalivati i zaštiti korenje mulčiranjem.

Vreme je da vadimo celer (ali možemo ih ostaviti i na mestu, pa polako vaditi tokom zime). Možemo još (ako nismo u oktobru) zasaditi beli luk. Da pokupimo praziluk, salatu endiviju, paškanak, kelj pupčar.

Vreme je da zasadimo grašak, bob (još nije kasno) ali poželjna je zaštita od mrazeva. (Treba paziti, jer postoji opasnot od štete načinjenih od strane glodara.) Vreme je da zaštitimo kupusnjače (zastiranjem od moguće štete od strane ptica).

Zaštita travnjaka


Ne bih trebalo da zaboravimo na naš travnjak, da izostavimo iz potrebnih jesenjih radova. Moguće je da zbog lepog vremena moramo još jednom da pokosimo. Nakon toga ćemo kosilicu očistiti i spremiti za zimu (možda nije na odmet, de pregledamo dali će biti spreman za sledeću sezonu ili poželjno je odneti majstoru da pregleda i eventualne probleme odstrani).

Vreme je da pregledamo hranilice za ptice i da popravimo. Nakon tih radnji najbolje je da napunimo hranom za ptice (orah, semena, hleb).

"Hotel" za bube, ježeve i sl.
Za naše „saradnike” (bube, ježeve, žabe i sl.) ostavićemo negde na ivici bašte malu gomilu grana i lišća da bih tamo prezimili.

Vreme je za kontrolu kolaca koje smo koristili i koristićemo sledeće sezone (eventualna zamana).




Sada još moguće vaditi višegodišnje biljke koje planiramo deliti ako vreme i stanje zemlje to omogućava.

Vreme je da se alat pregleda, očisti i premaže (protiv rđe) i da se smesti pod krov. Sva oprema (crevo za zalivanje, pumpa i sl.) treba da se sprema za zimu.

Lišće je odlično za kompost ili mulčiranje



Pokupljanje lišća i pokošene trave je korisno (kompostiranje). Tako ćemo dobiti hranu za naše biljke u sledećoj sezoni. Iz iskustva znam, da biljke mnogo se razlikuju od onih koji su ostali bez komposta (jer nije bilo toliko, da se cla bašta pokrije s tom odličnim dodatkom).





Oni koji po običaju kopaju baštu, sada je vreme za ovu radnju. Ja ne kopam nego pokrivam baštu i to cele godine. Pomaže pri zadržavanju vlažnosti, služi za sprečavanje rasta korova – u svakom slučaju obezbeđuje manje (nepotrebnog) rada. Ali to je druga priča.

Нема коментара:

Постави коментар